Armujook
12 aprill 2020 kell 19:00
Rahvusooper Estonia 2 t 30 m

Armujook

Peterburi Kammerooper


 
Gaetano Donizetti „Armujook“
 
Juri Aleksandrovi lavastuses
 
„Armujook“ on Donizetti loomingu üks tippteoseid. Imekaunite meloodiatega dünaamiline ooper on kuulajaid lummanud juba üle 170 aasta, helilooja loodud Nemorino romanss Una furtiva lagrima aga kuulub šedöövrina ooperiklassika kullafondi.
 
Ooperi esmaesitus Venemaal toimus 1841. aastal Peterburis, üheksa aastat pärast selle esmaettekannet Milanos. Sellest ajast peale on teos laval püsinud.
 
Peterburi Kammerooperi jaoks on „Armujoogi“ lavastusel eriline tähendus, sest just Gaetano Donizetti muusikaga on seotud ka teatri sünd ning selle kunstilise juhi Juri Aleksandrovi loominguline teekond. Oma esimesel hooajal, 1987. aastal, tõi teater lavale kaks Donizetti ooperit – „Rita“ ja „Il Campanello“. Nende järel tulid esitusele ka teised teosed, nende hulgas hiilgavad šedöövrid „Don Pasquale“ ja „Lucia di Lammermoor“. Juri Aleksandrovile on kuulunud ka au  lavastada unustusse vajunud Donizetti varajane ooper „Peeter I ehk Vene tsaari uskumatud seiklused“ („Pietro il Grande zar di tutte le Russie“) ja Donizetti muusika festivali algatamine helilooja 200. sünniaastapäeva puhul, mille peamiseks sündmuseks sai Donizetti „Reekviemi“ esmaettekanne Venemaal.
 
„Armujook“ on üks Donizetti tuntumaid oopereid. Juri Aleksandrovi lavastuses hakkab aga see helilooja meistriteos mängima uutes värvides. Selline Aleksandrov ongi: igas ooperipartituuris leiab ta meisterlikult midagi uut, ootamatut, haaravat…

LIITU UUDISKIRJAGA