Röövimine serailist
13 november 2018 kell 19:00
Rahvusooper Estonia

Röövimine serailist

Teater 'Sankt Peterburgi Ooper'

Etendusel on tiitrid eesti keeles
Wolfgang Amadeus Mozart

Libreto: Gottlieb Stephanie, Christoph Friedrich Bretzneri näidendi “Belmont ja Constanze” järgi.
Lavastaja: Juri Aleksandrov
Dirigent: Maksim Valkov
Kunstnik-lavastaja: Vjatšeslav Okunev

Esietendus toimus 30. mail 2018.a.

“Etenduse keerulises labürindis näeb austatud vaataja mitte ainult kaasahaaravat ja lõbusat lugu noote armunute seiklustest muinasjutulises ja ettearvamatus XVII sajandi Türgis, aga ka lüürilist jutustust Mozarti keerulisest suhetest tema naise Constanzega”. Etenduse lavastaja Juri Aleksandrov.

“Röövimine serailist” on esimene rahvuslik ooper, mis on kirjutatud laulumängu traditsioonides, mida praegu peetaksegi maailmarepertuaaris vanimaks saksakeelseks ooperiks. Singspiel ehk laulumäng on lõbus muusikaline näidend, see oli väga levinud XVIII sajandi lõpu ja XIX sajandi alguse Saksamaal ja Austrias. Kõik stseenid on jutustava tekstiga, muusikaliste numbrite kaudu aga väljendavad kangelased oma tundeid. Kõrvuti austria ja saksa rahvaviisidega kõlavad veiderdavad joodeldused, virtuoossed rulaadid koos väljendusrikka ja intonatsiooniliselt tõese retsitatiiviga. Retsitatiive esitatakse ooperis vene keeles, aariad on saksa keeles.

Mozarti töö ooperi kallal langes ajaliselt kokku helilooja abiellumisega Constanze Weberiga. Mozarti isa oli selle abielu vastu, ka pruudi vanemad püüdsid igati takistada Constanze valikut. Olukord lahenes kiiresti: Mozart röövis Constanze tema isakodust. Abielu laulatati kolme nädalat hiljem, pärast ooperi esietendust. See oli Mozarti elus kõige õnnelikum periood, mis kajastus ka tema muusikas. Peale selle oli ka ooperi peategelane sama nimega, kui Mozarti tulevane abikaasa.

Nii veidralt, kui see ka ei tunduks, on see lõbus ooper meie muusikateatrites suhteliselt harv külaline. “Röövimine serailist” on tõeline šedööver, mis on täis kauneid aariaid, teravmeelseid ansambleid ning värvikalt eksootilist “türgi muusikat”.

Tulevased etendused:

LIITU UUDISKIRJAGA