Corneville’i kellad
12 november 2018 kell 19:00
Rahvusooper Estonia

Corneville’i kellad

Teater ‘Sankt Peterburgi Ooper’

Operett “Les cloches de Corneville”
Etendusel on tiitrid eesti keeles
Teatri repertuaaris on erilisel kohal suund “operett ooperilaval”. Selle žanri pärliks on Robert Planquette’i romantiline  operett “Les cloches de Corneville” (Corneville’i kellad).
“Corneville’i kellade” esietendus toimus Pariisis 1877.a. ja sellele oli sensatsiooniline edu: järjest mängiti seda 480 korda, seejärel Londonis aga veelgi rohkem – 708 korda! Juba 1886. aastal etendus Pariisis tuhandes etendus.
Opereti “Corneville’i kellad” edu garanteerisid romantiline süžee ja Planquette’i muusika – värvikas, kerge ja meeldejääv. Opereti meloodiad said otsekohe tuntuks mitte ainult terves Pariisis, vaid kogu riigis.
Uue lavastuse kohta ütleb etenduse lavastaja, Venemaa rahvakunstnik Juri Aleksandrov järgmist: “See on romantiline operett ilusatest ja üllastest inimestest salapäraste kummituste stseenidega ning ilusa finaaliga. Meie etendus on suurest unistusest, mis ilmtingimata täitub”. Etenduses teevad kaasa teatri “Sankt Peterburg Ooper” juhtivad solistid.
Etendus on Sankt Peterburgi kõrgema teatriauhinna “Kuldne sofiit” laureaat kategoorias Parim naisosatäitmine operetis 2017.a.
Muusika: Robert Planquette
Lavastaja: Juri Aleksandrov  
Dirigent: Alexander Goihhman
Kunstnik-lavastaja: Vjatšeslav Okunjov
Teatri “Sankt Peterburgi Ooper” asutas lavastaja Juri Aleksandrov 1987. aastal, kui tekid vajadus uute ideede järele. Kõiki “perestroika” ajastu raskuste kiuste haaras loomingulise laboratooriumina mõeldud teater kohe endale kindla koha muusikalis-teatraalses Piiteris, teenides ära reputatsiooni kui “elus ooperiteater”. Praegu on riiklik teater “Sankt Peterburgi Ooper” hästi tuntud nii Venemaal kui ka piiri taga. Seda armastab publik ning ka kriitikud hindavad seda kõrgelt.
Sündinud murrangulisel ajal, püüdles teater maha märkima oma kunstilisi piire. Erinevalt juba paigaloleva süsteemiga nn “suurtest teatritest” oli “Sankt Peterburgi Ooper” vaba kõigist reeglitest, traditsioonide taagast, ei allunud olemasolevatele esteetilistele seadustele ning võttis pingutuseta vastu mistahes kogemused ja oli samal ajal soodsaks pinnaseks proovidele ja otsingutele.  Sisult novaatorlik Aleksandrovi lavakeel andis võimaluse luua uus kunstiline süsteem, mis oli rohkem adekvaatne taaslooma kaasaegse elu rütmi koos selle närviliselt kiire tempoga, imekiire ideede ja muljete vaheldusega ning paradoksaalsete kontrastidega.
1988. aastal sai teater endale oma lava, selleks oli parun von Dervizi (Galernaja tn 33) eramu, mille ajalugu on tihedalt seotud Piiteri muusikalis-teatraalse ajalooga.
“Sankt Peterburgi Ooper” on 30 aasta jooksul moodustanud unikaalse repertuaarilise programmi, mille diapasoon hõlmab muusikalisi teosed mis on loodud erinevates žanrites ja erinevates riikides juba mitme sajandi vältel: alates keskaegsest pastoraalist “Robini ja Marioni mäng” kuni kaasaaegsete autorite teosteni välja (nii Venemaalt kui piiri tagant), näiteks kaasaegse Moskva helilooja Juri Butsko “Fjodor Dostojevski valged ööd”.
Paljusid etendusi, mille seas on ka Donizetti “Peeter I ehk vene tsaari uskumatud seiklused”, “Vene kolm, seitse, äss…” (Juri Aleksandrovi lavafantaasia vene heliloojate ooperite teemadel Gogoli teoste põhjal), “Mängurid — 1942” ja teised, mängitakse vaid “Sankt Peterburgi Ooperi” laval.
Teatri trupp paistab silma oma noorusega. Seal ei mängi mitte ainult N.A. Rimski-Korsakovi nimelise Sankt Peterburgi konservatooriumi lõpetanud, vaid ka noored talendid, keda teatri juht Juri Aleksandrov oskab leida üle terve Venemaa.
Täielik informatsioon:  http://www.spbopera.ru

Tulevased etendused:

LIITU UUDISKIRJAGA