Teater 'Vene entreprise' - Madame Bovary
28 september 2017 kell 19:00
Vene Teater 3 t 30 m

Teater 'Vene entreprise' - Madame Bovary

Peterburi teatrihooaeg
Sünkroontõlkega eesti keelde

Sankt-Peterburgi Andrei Mironovi nimeline teater 'Vene entreprise'

'MADAME BOVARY'
Gustav Flaubert’i samanimelise romaani ainetel
16+

TEATRIST
Sankt-Peterburgi Andrei Mironovi nimelise teatri 'Vene entreprise' lõi 1. novembril 1988. aastal Rudolf Furmanov. Selle teatri ajalugu aga algas juba kaua enne seda päeva, kui koostati ja kirjutati alla esimesed asutamisdokumendid. 'Vene enterprise’i' lugu on vene teatri ajaloo lahutamatu osa ja see algas juba ammu enne teatri ametlikku avamist 1. novembri 1988. aastal ning haarab kaasa ka Rudolf Furmanovi loomingu, kes oli postsovjetliku Venemaa esimene tõeline teatri antreprenöör.

Kogu selle aja jooksul, mil Rudolf Furmanov teenis teatrilava, oli ta esimene vene teatritegelane, kellel õnnestus taasluua vene revolutsioonijärgses teatris edasiviiv printsiip teatriettevõtlusest, mis erineval ajal kogub etendustesse ja kontsertprogrammidesse kokku riigi parimad artistid. Suurte näitlejate elu ja looming,  millega töötas ja töötab Rudolf Furmanov moodustavad tõega nii tema teatri ajaloo kui ja au.

Olles täna Venemaal esimene lepinguteater, valis Andrei Mironovi nimeline 'Vene enterprise' mitte ettevõtluse läänelikku vormi, mil mitme aasta vältel lavastatakse ja mängitakse üht-kaht lavastust, vaid ühendas endas mitteriikliku isefinantseeriva teatri euroopaliku printsiibi Venemaa revolutsioonieelse lepingulise trupi eripäraga ning regulaarse repertuaariteatri laialdaste kunstiliste võimalustega.

Teatri kunstiline juht – VF rahvakunstnik Rudolf Furmanov.

ETENDUSEST
Pärast Gustave Flaubert’i romaani ilmumist 1856. aastal lahvatas ühiskonnas koheselt skandaal. Autorit ja tema kirjastajat süüdistati moraali solvamises ning nad anti kohtusse. Lugu on rohkem kui kaasaegne. Vaatamata sellele, et nii Flaubert kui ka tema kirjastaja mõisteti õigeks, tegi skandaal (mõnede arvates parim reklaam) romaani kaunitar Emma Bovary armumuredest kultuslikuks. Arvatakse, et Flaubert kasutaski romaanis tõestisündinud lugu, mis toimus tema tuttava perekonnas.

Emma Bovary, provintsiarsti abikaasa kirglikud romaanid, tema hingemured, tema mehe Charles’i hingemured on juba rohkem kui sada aastat nii lugejate kui ka kriitikute vaidlusküsimuseks. Kes on Emma Bovary? Kas kannatav naine, kes hääbub provintsilinna tühjuses või naine, kes oma instinktide rahuldamiseks hukutab kõige kallima – abikaasa saatuse ja väikese tütre tuleviku?

Saalis istudes ja Andri Žoldaki etendust vaadates maksab kõige vähem otsida loo teatraalsest ümberjutustust. Žoldaki 'Madame Bovary' on teatraalne poeesia, armastuse sublimatsioon, vaba draamajutustus saladustest ja kirest, mis naise hinges eksisteerivad, mis asjastus või riigis ta ka ei elaks. See kirglik, müstiline ja ilus etendus on pühendatud hingevärinate liikumisele, hinge kõige salajasemate  nurkade valgustamisele, hinge ja mõistuse konfliktile ja armastuse tundelisele ülevoolavusele.

Esietendus toimus 21. detsembril 2013. aastal.
Etenduse kestvus: 3 tundi 30 minutit (ühe vaheajaga)
16+

Etenduse loojad:
Näidend ja lavastus – Andri Žoldak (Ukraina, Saksamaa)
Kunstnik-lavastajad – Andri Žoldak ja Tita Dimova (Bulgaaria)
Kostüümikunstnik – Tita Dimova ja Tatjana Parfjonova
Valguskunstnikud – Tita Dimova ja Andri  Žoldak
Helilooja – Sergei Patramanski
Helirežissöör – Georgi Rožkov

Tegelased ja osatäitjad:
Emma Bovary – Jelena Kalinina
Charles Bovary, tema mees. Venemaa rahvakunstnik Valeri Degtjar
Berta Bovari, nende tütar – Liza Furmanova
Rodolphe Boulanger – Aleksei Morozov
Leon – Mihhail Dragunov
Nastasia, teenijanna – Polina Dudkina
kaasaegne Emma, elab Peterburis – Polina Polstun

ANDRI ŽOLDAK, lavastaja
Ukraina teatrilavastaja, Ukraina teeneline kunstitegelane, ukraina III järgu teeneteordeni kavaler. Ta on pärit kuulsast Tobilevitšite-Tarkovskite dünastiast, õppis T. G. Ševtšenko nimelises Kiievi Rahvuslikus Kunstikoolis. Esimese lavastajahariduse sai ta Ivan Karpenko-Kari nimelises Kiievi Riiklikus Kunstiinstituudis (1986. aastal). Lõpetas GITISe (1989.a. A. Vassiljevi kursus). Aastatel 2002-2005 oli Harkovi T.G. Ševtsenko nimelise Akadeemilise Teatri kunstiline juht. Aastast 1995 Rahvusvahelise fondi 'Ukraine-Culture-Europe' president. Käesoleval ajal elab Saksamaal.

LIITU UUDISKIRJAGA