Roman Viktjuki teater
22 märts 2017 kell 19:00
Nordea Kontserdimaja 2 t

Roman Viktjuki teater

PHAEDRA

Hinge müsteerium

Autor MARINA TSVETAJEVA

Lavastus, muusikaline ja plastiline partituur ROMAN VIKTJUK


Lavakujundus VLADIMIR BOJER

Plastiline koreograafia VLADIMIR ANOSSOV

Kostüümikunstnik JELENA PREDVODITELEVA

Valguskunstnik SERGEI SKORNETSKI

Esietendus 2015. aastal

Lavastusest

Roman Viktjuki Teatri kõige värskem lavastus. Klassikaline antiiksüžee, jutustatud ümber Marina Tsvetajeva poolt, keda lavastaja nimetab esimeseks ja ainsaks Suureks Poetessiks, kelle looming on saatnud meistrit läbi kogu tema elu.
Lugu on lavastatud mänguliselt mütoloogilise stuudioteatri stiilis. Laval käib Ateena noortepidu. Pooleldi tants, pooleldi laul, pooleldi võimlemine, pooleldi erootika on mõeldud paistma traagiliste sündmuste tausta ja käivitajana.
Koor ilmub lavale ja kaob sealt, esitades erinevaid rolle. Koor esitab ka Phaedra Kuju (Dmitri Bozin), Hippolytust (Igor Nevedrov), Saatust (Ivan Ivanovitš). Põhilavalt välja jääv Theseus (Aleksandr Dzjuba) suunab sarkastiliselt müütilist protsessi, mängides erinevaid pille.

Me ei hakka ümber jutustama tragöödia sisu, tuletame meelde vaid seda, et see räägib armastusjumalanna Aphrodite noolest tabatud nimikangelanna võitlusest oma keelatud ihaga kasupoeg Hippolytuse vastu.
Seda energiat ja kirge, mis inspireeris Tsvetajevat „Phaedra“ loomisel, on võimatu sõnades kirjeldada. See paneb meid mõtlema uutest, õigemini, nõukogude teatris unustusse vajunud väljendusvahenditest – sõna, muusika, rütmi ja koreograafia sünteesist, näitleja hääle, žestide ja miimika mõjust.
Nii nagu Vana-Kreeka teatriski ei suunata vaataja tähelepanu välistele efektidele, vaid tegelastele, keda mängivad mehed. Näitlejate kujud sarnanevad Michelangelo freskodega, koor on aga osa legendist, kujundades selle atmosfääri.
Viktjuki sõnul on „Phaedra“ pooleldi tants, pooleldi laul, pooleldi võimlemine, pooleldi erootika.

LIITU UUDISKIRJAGA