Edvard Radzinski
08 detsember 2015 kell 19:00
Nordea Kontserdimaja

Edvard Radzinski

Naiste riik. Autoriõhtu
Festivali Jõuluõhtud raames

„Naiste riik ehk vene paradoks” on kirjaniku, ajaloolase, dramaturgi Edvard Radzinski uus autoriõhtu, mis räägib viiest Venemaa valitsejannast, kelle ainuvalitsus naiste õigusetuse ja hiljutise patriarhaadi riigis kestis peaaegu terve sajandi. Kirju palett nimekaid saatusi: endine köögitüdruk Katariina I, Kuramaa printsess Anna Ivanovna, valitsejanna Anna Leopoldovna Braunschweigide suguvõsast, Peeter Suure tütar Jelizaveta ja Anhalt-Zerbsti printsess Katariina II, kellest sai Venemaa keisrinna Katariina Suur. Naiste ainuvalitsuse vahetasid välja mehed. Kuid kas need naised on ka päriselt lavalt lahkunud? Kes valitsesid tegelikult Aleksander Suure, võitja Napoleoni, suure vene keisri Aleksander II, edutult Venemaa arengut pidurdanud Aleksander III ja lõpuks ka viimase õnnetu saatusega Venemaa keisri Nikolai II ajal? 
Niimoodi näeb oma autoriõhtu sisu Edvard Radzinski praegu, aga kas õhtu ka päriselt selliseks kujuneb, selgub alles lavaletuleku hetkel.
Oma programmide kohta ütleb ta niimoodi: „Esinedes tahan ma naasta endise formaadi juurde, varem jõudsin ma ülesastumise teemani alles lavale astudes. Sel ajal, kui ma vaataja poole teel olin, tundsin teatud saalist tulvavat elektrit ja selle kaudu sain aimu, millest ma täna rääkima hakkan”.

Radzinski toob vaatamiseks unikaalse autoriimprovisatsiooni formaadi, kus „ajalooline kaart” kohtub tänapäeva elu reaalsusega, ja kui hakata neid kahte plasti võrdlema, siis saavad paljud sündmused hoopis teise ilme. Traditsiooniliselt kõlavad sel õhtul vähetuntud faktid, ebatavalise nurga alt püstitatud mõtlemapanevad küsimused, juttu tuleb Venemaa ajaloo traagilistest seaduspäradest. Ja loomulikult kohtuvad vaatajad ajaloolase Edvard Radzinski ääretu karismaga.

 

 

Tulevased etendused:

LIITU UUDISKIRJAGA